AkademiaJudo.pl

Background:

Judo dla osób niepełnosprawnych

Jest nam niezmiernie miło, że możemy się pochwalić naszą szczególną sekcją judo. Są to zajęcia prowadzone raz w tygodniu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i średnim i trwają 60 min. Treningi odbywają się na sali Zespołu Szkół Specjalnych nr 101 przy ul. Swobody 40.

Sekcja powstała we wrześniu w rok 2011 i jest to druga, po Elblągu sekcja dla osób niepełnosprawnych w Polsce. Zawodnicy uczą się elementów judo: bezpiecznego padania, rzutów i trzymań. Zajęcia odbywają się na średniotwardej macie, tak aby można każdy upadek zamortyzować. Poza judo, podczas treningu jest wiele gier i zabaw ogólnorozwojowych oraz ćwiczeń gimnastycznych. Judo ma duże znaczenie dla utrzymania zdrowia, szczególnie dla osób niepełnosprawnych: poprawia sprawność i wydolność fizyczną, wzmacnia mięśnie posturalne, pomaga utrzymać prawidłową masę ciała. Poza tym pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne: uprawianie judo jest źródłem ogromnej radości dla ćwiczących. Dodatkowo wpływa na poprawę: pewności siebie, nawiązywania kontaktów, wiary we własne możliwości, samoopanowania, samodyscypliny i jest szansą na wejście w normalne życie.

Pierwsze zawody dla naszych judoków zorganizowano podczas III Memoriału im. Jigoro Kano w Luboniu w 2011. Walki zostały rozegrane według zasad Olimpiad Specjalnych. Była to duża szkoła życia dla debiutantów, ale wszyscy zawodnicy sobie dzielnie poradzili i otrzymali zwycięskie medale i dyplomy. Pełnosprawni, młodzi adepci judo oglądali te walki, dopingowali zawodnikom i mieli szansę także nauczyć się, że młodzież z pewnymi ograniczeniami też może uprawiać judo z powodzeniem.

Obecnie czekamy na informację, kiedy judo dołączy do głównego programu Olimpiad Specjalnych Polska.